logo

Piętnasta rocznica śmierci ks.Jana Czuby

Dodano: 2013-12-01  |  Wyświetleń: 1970  |  Komentarzy: 0  |  Tak: 5  |  Nie: 0

16 listopada w Sali "Koronka" w Bobowej odbyło się spotkanie "Piętnasta rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jana Czuby"

 

Ks Jan Czuba - urodzony w rodzinie rolniczej, był synem Stanisława i Marii z Paprockich; miał troje starszego rodzeństwa. W czerwcu 1978 zdał egzamin dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym w Pilźnie i w tymże roku podjął naukę w seminarium duchownym w Tarnowie. W czasie studiów seminaryjnych kierował kleryckim kołem misyjnym. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1984 w Tarnowie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza.

 

Przez pierwsze cztery lata kapłaństwa sprawował wikariat w Bobowej. Po śmierci matki zdecydował się wyjechać na misje i odbył szkolenie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W kwietniu 1989 arcybiskup Ablewicz skierował go do pracy misyjnej do Konga. Czuba był najpierw wikariuszem w Mindoula, a później został proboszczem w Loulombo (od 1992). Zbudował na miejscu aptekę i dom dla sióstr zakonnych, planował budowę kościoła i szpitala. Kontynuował pracę misyjną po wybuchu w Kongu wojny domowej latem 1997.

 

27 października 1998 pojawiła się w Loulombo grupa bandytów, żądająca wydania broni, która miała się znajdować na plebanii tamtejszej parafii. Ks. Jan Czuba twierdził, że nie ma broni,napastnicy przeszukali plebanie niczego jednak nie znaleźli. Zabrali pieniądze i wyszli na zewnątrz jedząc mango. Następnie przyszła grupa bandytów bardziej agresywna, żądali dalej broni, ksiądz Jan powiedział, że mogą do niego strzelać i tak nic nie znajdą. Jeden z bandytów oddał w jego stronę dwa strzały- oba śmiertelne, świadkiem jego śmierci był afrykański ksiądz. Bandytów przeraziła śmierć misjonarza, jeden z nich powiedział: „nie przyszliśmy zabijać, ale po broń”. Siostry zakonne pochowały ciało ks. Jana w prowizorycznej zbitej trumnie za kościołem, koło groty Matki Bożej.

 

Pamięć o duchownym kultywowana jest przez umieszczenie jego wizerunku w XIV stacji Drogi krzyżowej Pasierbieckim kościele, wybudowanie poświęconej jego pamięci kaplicy misyjnej w Słotowej, a także przez nazwanie jego imieniem Domu Formacji Misyjnej w Czchowie, sali misyjnej Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i Zespołu Szkół w Słotowej. (cc-by-sa.3.0)

Czy podobał ci się film?

 

Udostępnij

Dodaj komentarz:

Ostatnio dodane komentarze

Jakub Gajewski - wiceprezes Wolnych Konopi

RSO | 2017-02-14

Olej RSO i maść konopna THC-V pod: bfk-expert@wp.pl...

D.Malejonek-Panny Wyklęte/Maleo ReggeaRockers

znany | 2017-02-02

kiedy pan powróci, długa ta przerwa?...

B.Kisielewicz - IBB Polonia Volleyball London

Aś | 2016-03-26

Dobry materiał...

IV Londyński Marsz Żołnierzy Wyklętych 2016

patriotka | 2016-03-10

Szacunek że się o tych walczących za naszą wolność pamięta.....

B.Kisielewicz - IBB Polonia Volleyball London

MM | 2016-02-11

Ładnie Pan wygląda P. Rafale....

© Copyright 2011 GryfitTv Wszelkie prawa zastrzeżone!!!.