logo

Wiadomości

Policja nie może wydać poleceń urzędowi !

Data dodania: 2013-09-08 Wyświetleń: 420

Maciej Rysiewicz 7 września 2013 | Napisz odpowiedź

 

Wpadł mi niedawno w ręce krótki dokument, datowany w tym roku, podpisany przez I zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach podinspektora mgr. Mirosława Kawę. Dotyczył jakiejś, mniej lub bardziej, ważnej sprawy dla pewnego obywatela z jednej z gmin naszego powiatu. Personalia i szczegóły tej sprawy nie są w tej chwili istotne. Nie zostałem zresztą upoważniony do ich ujawniania. Ważne dla mnie, jako obserwatora, zapomniałem przez chwilę, że jestem „recenzentem”, a nie żadnym tam obserwatorem, a więc ważne dla mnie jako „recenzenta” życia publicznego stało się coś innego. Otóż, I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach wyjaśniał temu obywatelowi w swoim piśmie, że co prawda policja stwierdziła wykroczenie, a sprawcą wykroczenia był jeden z urzędów gminnych naszego powiatu, ale on, podinspektor Kawa, jako funkcjonariusz Policji Państwowej z Gorlic stwierdza, że, cytuję: „Policja nie jest organem władnym do wydawania poleceń urzędowi(…)”.

 


Przetarłem oczy ze zdumienia. Wyobraźmy sobie, że zatrzymuje mnie policja na drodze i stwierdza, że na przykład, nie mam ważnego badania technicznego pojazdu, którym poruszam się po drodze publicznej. Nie ma wątpliwości, że jestem sprawcą wykroczenia. Policjant natychmiast wydaje mi polecenie oddania dowodu rejestracyjnego w/w pojazdu, tj. zatrzymuje
de facto ten dowód. No i ja pokornie ten dowód rejestracyjny oddaję policjantowi, tj. wykonuję jego polecenie. Można sobie wyobrazić jeszcze inna sytuację. Biorę udział w nielegalnym zgromadzeniu ulicznym. Dalibóg, dopuszczam się wykroczenia. Policjant wydaje mi polecenie do oddalenia się z miejsca demonstracji. Jeśli ociągam się z jego wykonaniem, dostaję pałka przez grzbiet i gazem po oczach albo skuty ląduję w policyjnej „suce” I tyle! Przykłady takie mógłbym mnożyć.


czytaj dalej...

Dodaj komentarz:

© Copyright 2011 GryfitTv Wszelkie prawa zastrzeżone!!!.